Északi technológia délies hangulattal

- hangulatos családi ház Pátyon

Az elmúlt másfél évtizedben Budapest minden tízedik lakója elhagyta a fővárost. A megnövekedett igényekkel együtt egyre szűkebbnek bizonyuló otthonok tulajdonosai közül sokan inkább az agglomerációt választották. A többség nem bánta meg döntését. A kisebb-nagyobb közlekedési nehézségekkel szemben kertet, tiszta levegőt, lényegesen tágasabb életteret kaptak új lakóhelyükön - no és egy közeli, kicsit távolabbról sokkal szebbnek tűnő nagyvárost.
nagyvárosi és kisvárosi családiház A "kivándorlók" egyik kedvenc célpontja a zsámbéki medence, a névadó település mellett Telki és Páty is.
A falu nyugati végén alakult ki az a településrész, ahová több száz, egykor budapesti polgár költözött. Hely volt bőven, így alakulhatott ki az a tágas központi tér, amely a terület "belakása" után amolyan fórummá alakulhat. Itt látta meg álmai házának majdani színterét az a fiatal házaspár, amely egy óbudai panellakást hátrahagyva tavaly költözött be vadonatúj családiház­ába.
Az építtetők rövid tanakodása után a könnyűszerkezetes építési technológia mellett tették le a voksukat. Komoly előnyt jelentett a tiszta és gyors kivitelezés. A néhány százezer forintos építési költségcsökkenés ugyan nem túlzottan jelentős, de valamit ez is nyomott a latba. No meg az is, hogy az esetleges későbbi átalakítások, bővítések szempontjából egy faszerkezetes épület könnyebb eset, mint egy téglaház.
Mindezeken túl a tulajdonosok azzal is tisztában voltak, hogy a könnyűszerkezetes építési móddal szembeni hazai fenntartásoknak a világon semmi alapja nincs. Ha ez a rendszer piacvezetővé vált a hideg Kanadában, a mediterrán Kaliforniában és Skandináviában is, akkor Magyarországon is helye van. Meg aztán a padlás, a tetőtér még a téglaépületeknél is favázas és templomaink, kastélyaink több emelet magasságú fedélszéke több száz éve állja az idők próbáját.
A hazai favázas épületek többségénél a külső szemlélő számára semmi nem utal az építési módra. A pátyi lakóház erre még rá is tesz egy lapáttal: nemcsak a vakolt falak, hanem a szokatlanul nagy falvastagság is zavarba ejti a szemlélőt. De nem ez a lényeg. A megvastagított szendvicsszerkezet olyan hatékony hőszigetelést eredményezett, hogy a lakóknak még az új gázáraktól sincs félnivalója. A csaknem kétszáz négyzetméteres épület fűtési költsége nem éri el a harmad ekkora panellakásét.
Egy néhány éve parcellázott területen, ahol még nincsenek magas fák, a kertek éppen hogy csak alakulgatnak, nagyon fontos, hogy legalább a lakótér azonnal otthonos, barátságos legyen. Talán ezért is vált oly elterjedté a meleg színekben tobzódó mediterrán stílus. A bemutatott háznál is jelen van a délies hangulat - szerencsére jó ízlésre utaló mértéktartással. A nappali falán ugyan ott a jelzésszerű kőburkolat, a padlót viszont parketta, igazi faparketta fedi, ez a mi éghajlatunkon talán jobb választás a legmediterránabb mintázatú kőnél is.
Manapság, ha valakinek megadatik, hogy tágas házat építsen, sokszor túl élénk fantáziával varázsol magának lakóteret. Ennél az épületnél az észszerűség előbbre való szempont volt. A nappali tágas, de nem akar bálteremnek látszani, a konyha-étkező pedig a divatnak megfelelően egy légtérben van vele, de térszervezés szempontjából mégis különválasztva. A ház sajátossága, hogy ebben a tulajdonosok munkahelye is, így az utcai fronton a kétállásos garázs mellett egy tágas dolgozószoba kapott helyet.
családiház referenciánk közül A kettő között nyílik a személybejárat, ahonnan minden flikk-flakkot nélkülöző, világos rendezési elv alapján egy, a ház közepén hátrafutó folyosó indul, innen nyílik valamennyi helyiség, a végében a nappali-konyha együttessel. Az elrendezés kétségtelen előnye, hogy a nappali nem valamiféle gyűjtő-elosztó tér, hanem egy nyugalmas nagyszoba, ahol nem nehéz feltöltődni egy-egy fárasztó nap után. A rekreációt segíti a kandalló is, ami ez esetben nem kizárólag trendi berendezési tárgy. A lakók megnyugtatónak érezték, ha rendelkezésükre áll egy bármikor bevethető tartalék meleg forrás is. Az épület egyetlen téglából épült része a kandalló kéménye, tűzvédelem szempontjából ezt jobb megoldásnak tartották a kivitelezők, mint az esetleges tartós használat során átmelegedésre hajlamos hőszigetelt acélszerkezetet.